Niemal każdy młody chłopak, który w mniejszym bądź większym stopniu interesuje się futbolem, w przyszłości chciałby profesjonalnie uprawiać ten sport. Dla zawodników pragnących zawodowo grać w piłkę nożną, postanowiliśmy przygotować poradnik. Przedstawia on wskazówki, rady oraz opinie profesjonalistów, które można wprowadzić do życia codziennego i usprawnić rozwój piłkarskiej kariery.

Przygotowanie i zaangażowanie

W zachodnioeuropejskich klubach szkolenie rozpoczyna się nawet od 3 roku życia przyszłego piłkarza. Jest to znaczna różnica względem polskiego szkolnictwa, w którym zawodnicy rozpoczynają karierę w wieku 8 lub 9 lat[1]. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze wejście w sportowy tryb życia i regularne treningi. W tym aspekcie rodzice mogą zdać się na Agencję Piłkarską, która szuka najlepszych rozwiązań nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla początkujących trampkarzy. Zajęcia pod okiem profesjonalistów oraz ich uwagi w kontekście poprawy gry, mogą okazać się nieodzowne dla rozwoju najmłodszych zawodników. Oczywiście, żaden sportowiec nie spełniłby swoich marzeń, gdyby nie zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Codzienne rozruchy, praca nad indywidualnymi umiejętnościami oraz zdrowy tryb życia to podstawowe kwestie, które przez wielu młodych piłkarzy są niestety odrzucane. Warto jednak ambitnie trzymać się wyznaczonego planu, nie poddawać się w trudnych chwilach i robić wszystko, aby spełnić marzenia!

Treningi oraz regeneracja organizmu

Przygotowanie fizyczne piłkarzy jest bardzo istotne. Nie trzeba mieć muskulatury jak Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski, ale organizm sportowca musi być przygotowany na aktywne uczestnictwo w meczu przez co najmniej 90 minut. Wytrzymałość to jednak atrybut, który można wypracować. Wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia interwałowe na świeżym powietrzu lub na siłowni. Mięśnie zawodników powinny wytrzymać trudy spotkania, w którym sytuacje boiskowe wymagają wielu sprintów, walk w powietrzu o górne piłki, zmian kierunku biegu czy przyspieszeń na krótkich dystansach. “Piłka nożna charakteryzuje się wysoką liczbą krótkich, niezwykle intensywnych ruchów” – tłumaczy trener siły i wytrzymałości Nick Grantham[2]. Równie ważne co treningi, jest dbanie o odpowiednią regenerację organizmu. Kolokwialnie mówiąc, należy „słuchać swojego ciała”. Po regularnych ćwiczeniach trzeba zadbać o wypoczynek, aby uniknąć niebezpiecznych kontuzji lub naciągnięć mięśni. Warto stosować różnego rodzaju działania zapobiegawcze, jak np. streching, masaże lub zimne kąpiele. Dodatkowy czas na sen również pozytywnie wpłynie na formę zawodnika, która przełoży się na dobre występy w meczach.

Strategia i taktyka meczowa

Każdy zawodnik musi zdać sobie sprawę, że piłka nożna jest sportem drużynowym. Oczywiście, umiejętności indywidualne mogą stanowić dodatkową wartość dla zespołu, jednak najważniejsze jest zrozumienie taktyki proponowanej przez trenera. Inteligencja boiskowa, percepcja wydarzeń oraz dyscyplina taktyczna bardzo często wpływa na końcowy rezultat w meczu. Świadomość zachodzących zdarzeń podczas spotkań przełoży się na zrozumienie swojej roli w drużynie. Ma to znamienny wpływ na postawę zespołu w spotkaniach ligowych. Do poprawy tego elementu może prowadzić oglądanie ulubionych drużyn w telewizji, a także analiza gry poszczególnych zawodników.

Przygotowanie mentalne oraz doskonalenie umiejętności

Przed meczami ogromne znaczenie ma koncentracja. Dzień poprzedzający rywalizację można poświęcić na pełne skupienie się na nadchodzących zawodach. Warto wyobrazić sobie przebieg meczu, myśleć nad rozwiązaniami konkretnych, boiskowych sytuacji. Wizualizacja zdarzeń mentalnie przygotuje zawodnika, którego w meczu nic nie powinno zaskoczyć. Oprócz kwestii psychicznych, ważne jest nieustanne dążenie do maksymalizacji możliwości fizycznych. Regularne treningi motoryczne, praca nad techniką, dokładnością podań czy celnością strzałów to aspekty, nad którymi należy stale pracować. Zawodowi piłkarze wiedzą, co zrobić w piłką w danym momencie meczu. Podjęcie jak najszybszej decyzji o zwodzie, dryblingu czy podaniu stanowi kolejny punkt w repertuarze profesjonalnego sportowca. Warto również monitorować rozwój swoich możliwości fizycznych poprzez różnego rodzaju aplikacje (np. RunKeeper czy Sports Tracker). Jeśli podczas treningu na świeżym powietrzu przebiegłeś 5 km, następnym razem spróbuj przebiec 5,5 km, lub osiągnij ten sam dystans, ale w krótszym czasie.

Odpowiednie wyposażenie i prezentacja umiejętności

Obecnie bez profesjonalnego sprzętu do treningów trudniej jest szlifować przygotowanie fizyczne. Piłkarze powinni posiadać odpowiednio dobrane obuwie do nawierzchni, na której występują. W okresie jesienno-zimowym należy zadbać o odzież termoaktywną oraz koszulki z długim rękawem. Dodatkowo można zaopatrzyć się w środki medyczne i przybory chemiczne, które są istotnymi elementami odnowy biologicznej. W kontekście treningów w domu można pomyśleć o zakupie specjalnych taśm TRX, hantli, piłki lekarskiej lub drabinki treningowej. Wszystkie wymienione rzeczy mogą usprawnić rozwój kariery młodego zawodnika. „By zwiększyć swoje szanse na pozostanie profesjonalnym piłkarzem, musisz być aktywny i szukać potencjalnych szans na pokazanie się”[3]. Regularne występy w meczach ligowych zwiększają szansę na zauważenie piłkarza przez agenta lub skauta piłkarskiego. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie piłkarskiego portfolio, w którym w formie skrótów można wyszczególnić najlepsze momenty z rozegranych meczów, np. strzelone bramki, zaliczone asysty lub udane zagrania. Wspomniany dokument powinien również zawierać nazwy klubów, w których występował zawodnik oraz statystyki. Kompilacja najlepszych momentów podczas meczów może pozytywnie wpłynąć na przyszłość zawodnika.

Wsparcie najbliższych

W trudnych chwilach i momentach zwątpienia młody piłkarz zawsze powinien mieć na kogo liczyć. Wsparcie okazywane przez rodzinę i przyjaciół oraz motywacja ze strony trenera lub menadżera jest nieodzowna w kontekście pozytywnego myślenia. Błędy oraz gorsze występy zdarzają się przecież nawet najlepszym zawodnikom na świecie. Grunt to jednak nie poddawać się tylko zacisnąć zęby i walczyć o swoje marzenia! Wszystkie wyrzeczenia, treningi i przebiegnięte kilometry nie mogą pójść na marne. Liczy się konsekwencja w dążeniu do celu.

 

Marcin Fojkis

 

[1] www.sport-net.pl/jak-zostac-zawodowym-pilkarzem/

[2] www.zostacpilkarzem.pl/blog/jak-zostac-pilkarzem-10-krokow/

[3] www.laczynaspilka.pl/pilka-dla-wszystkich/trener-radzi-jak-zostac-profesjonalnym-pilkarzem1