Pomimo braku trofeów na arenie międzynarodowej, Argentynę należy stawiać w gronie państw posiadających najlepszych piłkarzy świata. Trenerowi Scaloniemu zawsze towarzyszy dylemat podczas powoływania zawodników do kadry Albicelestes. Wielu z nich urodziło się w Rosario, by później stać się gwiazdami światowego formatu.

Argentyński gwiazdozbiór

Prowincję Santa Fe zamieszkują osoby skromne, ale znające swoją wartość. Od najmłodszych lat dzieci spędzają czas grając w piłkę na podwórkach, ponieważ nie wszystkich rodziców stać na zapisanie swoich pociech do akademii piłkarskich[1]. „Nie skończył jeszcze 5 lat, a już kopał piłkę jak nikt inny. (…) Tak mocno odbijał piłkę od bramy, że sąsiedzi prosili go, by robił to trochę lżej” – opisywała regularnie powtarzającą się sytuację Celia Maria Cuccittini, czyli mama Lionela Messiego[2]. Kapitan reprezentacji jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców, urodzonych w Rosario. Może on stanowić punkt odniesienia dla argentyńskiej młodzieży. Jego historia jest potwierdzeniem hipotezy, że ambicją oraz ciężką pracą można przezwyciężyć nawet największe problemy i spełnić dziecięce marzenia. Jednak nie tylko Messi dorastał we wschodniej Argentynie. Z zawodników urodzonych w Rosario można ułożyć drużynę, która aspirowałaby do strefy medalowej w turniejach międzynarodowych. Angel Di Maria, Mauro Icardi, Ezequiel Lavezzi, Angel Correa, Ever Banega czy Mateo Musacchio zdążyli już wyrobić sobie uznane marki na Starym Kontynencie. Co więcej, każdy z wyżej wymienionych piłkarzy znacząco wpływał na poziom gry reprezentacji, a także na wyniki osiągane przez Albicelestes w trakcie minionej dekady. Należy wyróżnić przede wszystkim wicemistrzostwo świata z 2014 roku oraz dwa srebrne medale wywalczone podczas Copa America 2015 i 2016.

Rywalizacja z Buenos Aires

Wielu argentyńskich kibiców jest zdania, że Rosario musiało zostać namaszczone przez Boga, bo w jaki sposób wytłumaczyć fakt, że akurat w tym mieście regularnie rodzą się piłkarskie talenty? Agenci i skauci piłkarscy wyjaśniają, że ogromny wpływ na rozwój młodych zawodników w Rosario mają dziesiątki organizowanych turniejów oraz wyjątkowa mieszanka genów. Spory procent mieszkańców prowincji Santa Fe stanowią imigranci z Włoch, Hiszpanii, Niemiec czy nawet Bałkanów, którzy musieli zmienić miejsce zamieszkania ze względu na okres wojenny lub skomplikowaną sytuację polityczną w rodzimych państwach. Argentyńczycy dodają, że zdrowa dieta to podstawa, jeśli chodzi o progres młodzieżowców. Świetne jakościowo mięso oraz duża liczba owoców stanowi o sile fizycznej przyszłych reprezentantów kraju[3].

Od wielu lat zarówno znawcy futbolu, jak i osoby, które tylko pasjonują się najpopularniejszą dyscypliną na świecie, tworzą porównania i zastanawiają się, który argentyński region miał największy wpływ na rozwój południowoamerykańskiej piłki nożnej. Obok Rosario, na pierwszym miejscu w tej dziedzinie należy uwzględnić Buenos Aires[4]. Równie wysoka liczba perspektywicznych graczy, zasłużeni trenerzy oraz szesnaście drużyn występujących w Primera División[5], to aspekty wyróżniające stolicę na tle innych miast. W północno-wschodniej części kraju przyszli na świat m.in. tacy piłkarze jak: Sergio Aguero, Carlos Tevez, Pablo Zabaleta, Nicolas Otamendi czy Fernando Muslera. Wyżej wymienieni zawodnicy przez niemal całą karierę rywalizowali o prestiżowe wyróżnienia oraz stanowili trzon kadry narodowej. Drużyna składająca się z wielu gwiazd o silnych charakterach, musi tworzyć kolektyw. Drugie miejsce na mundialu w Brazylii to wynik, na który złożyły się umiejętności sportowe, dyscyplina i taktyka. Selekcjonerem kadry, był wówczas Alejandro Sabella – zasłużony szkoleniowiec, również urodzony w Buenos Aires. Pachorra[6] potrafił maksymalnie zmobilizować piłkarzy do walki o każdy metr boiska, a skompletowana przez niego grupa nie była kompilacją indywidualności, a nierozerwalnym monolitem. Kolejnym wybitnym trenerem ze stolicy Argentyny jest Diego Simeone. Ekscentryczny menadżer, od przeszło dziesięciu lat odnosi sukcesy z Atletico Madryt. Cholo[7] jest przykładem, że osobowości wywodzące się z Buenos Aires charakteryzują się wytrwałością, wyjątkowym temperamentem i cechami przywódczymi. 

Gorące, piłkarskie lato na horyzoncie

Każdy zawodnik chce jak najlepiej wykorzystać swoje atrybuty, aby wygrywać trofea i zapisać się w annałach futbolu. Należy jednak podkreślić, że nie tylko dyspozycja fizyczna piłkarzy stanowi o sukcesach zespołu. Na tryumfy sportowe składa się znacznie więcej czynników. Jest to złożony proces, w którym uczestniczy każdy człowiek związany z klubem lub reprezentacją. Jeśli którakolwiek jednostka w systemie zawodzi, zdecydowanie trudniej jest zrealizować wyznaczone cele. Nieodpowiedzialne zarządzanie FC Barceloną oraz polityka transferowa oparta na pozyskiwaniu piłkarzy za astronomiczne kwoty, doprowadziła klub z Katalonii do poważnych problemów finansowych. Messi, który w czerwcu skończy 34 lata, był o włos od opuszczenia Barcelony. Legenda bułgarskiej piłki – Christo Stoiczkov wyjaśniał, że kapitan Blaugrany musi wygrywać, aby zaspokoić swoje ambicje, a tego obecnie nie gwarantuje projekt sportowy Barcy[8]. Kontrakt Argentyńczyka wygasa z końcem bieżącego sezonu, a to oznacza, że już teraz Messi może negocjować warunki umowy z nowym klubem. Rozwijającą się sytuację bacznie obserwują PSG oraz Manchester City. Leonardo – dyrektor sportowy Mistrza Francji – otwarcie przyznał, że piłkarze o takiej renomie jak Messi, zawsze znajdują się w kręgu zainteresowań Paris Saint-Germain. Leonardo wypowiedział te słowa tuż po zakontraktowaniu Mauricio Pochettino – argentyńskiego szkoleniowca, który ma poprawić rezultaty PSG. Francuskie gazety systematycznie informują o gigantycznych planach Nassera Al-Khelaïfiego[9] na nadchodzące okno transferowe. Oprócz Messiego, Paryżanie chcieliby sprowadzić do siebie Sergio Ramosa, kapitana Realu Madryt. Hiszpan odrzucił pierwszą ofertę przedłużenia wygasającego w czerwcu kontraktu z Los Blancos.

Drugim klubem, który mógłby podpisać umowę z najlepiej opłacanym piłkarzem na świecie[10] jest Manchester City. Trenerem The Citizens jest Pep Guardiola, z którym Messi odnosił spektakularne sukcesy w Barcelonie. To właśnie menadżer z Santpedor miał największy wpływ na rozwój Argentyńczyka, a prowadzona przez niego Barca, przez wielu dziennikarzy porównywana jest do legendarnego Dream Teamu Cruyffa. Kibice Dumy Katalonii głęboko wierzą w lojalność Messiego, który niejednokrotnie podkreślał, że kocha klub i właśnie na Camp Nou chciałby zakończyć karierę. Wszyscy sympatycy futbolu mogą być pewni jednego – letnie okno transferowe będzie obfitować w wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Trenerzy, właściciele klubów piłkarskich oraz kibice bacznie obserwują wydarzenia sportowe w Rosario czy Buenos Aires z nadzieją, że dostrzegą talenty piłkarskie, które w przyszłości będą stanowiły trzon międzynarodowego futbolu. Skauci piłkarscy regularnie odwiedzają Rosario w poszukiwaniu uzdolnionych zawodników, którzy za kilka lat mogą prezentować podobny poziom do obecnie grających mistrzów.

Marcin Fojkis

[1] www.polskatimes.pl/ms-2014-rosario-tu-urodzil-sie-geniusz-z-wizyta-u-leo-messiego/ar/3499087/3

[2] Caioli L., Messi. Historia chłopca, który stał się legendą, Sine Qua Non, Kraków 2011

[3] www.weszlo.com/2016/02/02/miasta-oddychajace-futbolem-gdzie-rodzi-sie-najwiecej-gwiazd/

[4] www.igol.pl/najwieksze-talenty-swiata-argentyna/

[5] Najwyższy poziom rozgrywkowy w Argentynie

[6] Z języka hiszpańskiego „lenistwo”. Przydomek Alejandro Sabelli, związany z jego charakterystycznym spowalnianiem gry

[7] Z języka hiszpańskiego „Metys”. Diego Simeone nazywany jest Cholo ze względu na argentyńskiego piłkarza Carmelo Cholo Simeone. Obaj zaczynali karierę piłkarską w Vélez Sarsfield i wyróżniali się konsekwentną, tytaniczną pracą

[8] www.goal.com/en/news/messi-retire-barcelona-stoichkov-always-a-but/1b3aiblt8sz5f1mijlof9fu276

[9] Prezes Paris Saint-Germain

[10] www.forbes.pl/rankingi/najlepiej-oplacani-pilkarze-na-swiecie-2020-messi-ronaldo-lewandowski/8l72x58