Temat zarobków piłkarzy w Polsce budzi kontrowersje od wielu lat. Społeczność w Polsce uważa, iż piłkarze są przepłaceni w porównaniu do tego co prezentują na boisku. Zarobki piłkarzy w Polsce to temat, który podzielił niejedno środowisko sportowe. Kwestia jest tak sporna, iż nie można wokół niej podstawić jednej tezy i obronić ją skutecznie.

Ile zatem zarabia profesjonalny piłkarz w Polsce? Profesjonalny, czyli taki, która gra minimum w 2 lidze piłkarskie, gdyż profesjonalne ligi w Polsce to 2 liga, 1 liga oraz Ekstraklasa. Słychać jednak plotki wszem i wobec, iż włodarze PZPN-u chcieliby także sprofesjonalizować obecnie 3 ligą, która podzielona jest regionalnie na 4 grupy po 4 województwa. Zobaczymy w przyszłości czy ten pomysł uda się zrealizować.

Wróćmy zatem do konkretów, widełki zarobkowe piłkarzy są ogromne, nie tylko w Polsce, jak i na świecie. Co ciekawe, wielu piłkarzy nie posiada nawet kontraktu profesjonalnego w 2 lidze, co czyni go nieoficjalnie zawodnikiem amatorskim, mimo, że gra na szczeblu profesjonalnym. Normalny zawodnik w 2 lidze zgarnia od kilku tysięcy (około 2-3 tysięcy) miesięcznie do maksymalnie około 7-10 tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki zawodnika zależą również od wielu czynników: hierarchia w klubie, umiejętności, budżet klubu, wiek i inne.

Piłkarz w 1 lidze może liczyć na zarobki od około 5-7 tysięcy złotych miesięcznie do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Piłkarze w Ekstraklasie zarabiają od kilkudziesięciu tysięcy złotych netto miesięcznie do około maksymalnie kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

Aktualnie maksymalne wynagrodzenie dla piłkarza w Ekstraklasie wynosi około 400 000 zł netto miesięcznie

Rocznie zatem najlepsi piłkarze w Ekstraklasie mogą zarobić nawet kilka milionów złotych.

Średnie wynagrodzenie piłkarza w Ekstraklasie to około kilkaset tysięcy złotych rocznie.