Trening piłkarski to nie tylko bieganie po murawie i kopanie piłki. Dużą rolę odgrywa praca na siłowni. Istnieje przekonanie, że nie jest to dobra forma aktywności dla piłkarzy. Jednak jest całkiem inaczej – podczas ćwiczeń na specjalnych urządzeniach można wzmocnić mięśnie i kształtować siłę fizyczną, która jest bardzo ważna w przygotowaniu sportowym.

Zalety ćwiczeń piłkarskich na siłowni

Ćwiczenia na siłowni przynoszą wiele korzyści. W przypadku osób, które zajmują się profesjonalnie piłką nożną, taki trening może zwiększyć dynamikę, wytrzymałość, wydolność, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko kontuzji. Z pewnością te kwestie przyczyniają się do poprawienia wyników sportowych. Tym samym każdy piłkarz powinien skupić się na treningu siłowym, treningu dynamicznym i ćwiczeniach na mięśnie stabilizujące.

Propozycje ćwiczeń dla piłkarza

To nogi są głównym narzędziem w pracy piłkarza, dlatego jednym z najważniejszych kwestii jest trening nóg, który zwiększa zwinność i dynamikę sportowca. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń są przysiady ze sztangą lub hantlami czy wysoki na skrzynię. W przypadku górnych partii ciała świetne są pompki, wyciskanie hantli na ławce i podciąganie się na drążku. Poprawiają one siłę i ogólną sprawność. Ćwiczenia u piłkarzy nie powinny budować nadmiernej masy mięśniowej, lecz kształtować ich dynamikę i wydolność, które są potrzebne na boisku.

Trening piłkarski na siłowni – kiedy i jak długo ćwiczyć?

Należy pamiętać, że częstotliwość uczęszczania na siłownię musi być dostosowana do rozgrywek – w trakcie sezonu optymalna ilość treningów to jeden w tygodniu, a poza sezonem ok. 2-3 w tygodniu. Również długość takiej aktywności jest ważna. Trzeba wystrzegać się przed przetrenowaniem i najlepiej zaplanować godzinne treningi. Istotne jest, aby nie odbywały się dzień przed lub w dniu meczu – po ćwiczeniach mogą wystąpić zakwasy, które utrudniają grę, a odpoczynek przed meczem jest bardzo ważny. To siłownia ma być dodatkiem do boiska, nie odwrotnie.